Yapay Zeka
İlter Mutlu TÜRK

Patronlar iş güvenliğine duyarlı mı?

25 Nisan 2014 Cuma
İlter Mutlu TÜRK
İMT Sigorta Eksperlik Hizmetleri
Genel Müdür

İş kazalarındaki başarımızı(!) futbolda gösterebilseydik, 4 Dünya Kupa’mız, 8 Avrupa Kupa’mız olurdu.

Yeni İş sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun ve müteakip yönetmeliklerin peş peşe yürürlüğe girmesiyle ortalık gaz ve toz bulutuna döndü. Bu durum işverenlerde büyük bir tedirginlik ve kafa karışıklığı yarattı. Bu özellikle inşaat ve alt sektörleri için son derece normal çünkü mevzuatın iş güvenliği açısından en çok değişkenlik hatta daha ileriye gidecek olursak “kaos” yarattığı sektörler bunlar…

Ülke olarak bu konuda daha kat edecek çok yolumuz var. İş kazalarındaki başarımızı(!) futbolda gösterebilseydik, 4 Dünya Kupa’mız, 8 Avrupa Kupa’mız olurdu. Uzmanlaşma eksikliği, eğitim ve staj sürelerinin kısa olması, furyalaşarak fiyat rekabeti altında ezilen kalite sorunu… Bunlar iş güvenliği sektörünün önündeki önemli problemler olsa da hepsinin çözümü var. Üstelik yeni mevzuattan bu yana iş kazalarında gözle görülür bir azalma söz konusu.

Peki işverenler, yöneticiler bu yeni “dönem”e ayak uydurmak için nasıl bir yol izlemeli? Öncelikle yapılması gereken, iş sağlığı ve güvenliği politikası oluşturmaktır.

Birinci Aşama: İş Güvenliği Politikası Oluşturmak

Bunu yapabilmek için işveren veya yönetici olarak öncelikle kendi konumunuzu belirlemelisiniz. Sanal ortamda çok sayıda hazır iş güvenliği politikası metni var ve hepsi de birbirinden havalı cümlelerle dolu. Gelin biz gerçekleri konuşalım:

Siz aşağıdakilerden hangi gruba giriyorsunuz?

1-Yasal yükümlülüklerimizi minimum maliyetlerle yerine getirelim, gerisi mühim değil.
2-Kusurları olsa da madem bir mevzuat var, mümkün olduğunca (maliyeti çok fazla olmadıkça) uygulayalım ve kazaları azaltmaya çalışalım.
3-Bu konuda her türlü fedakarlığı yapmaya hazırım. Sadece yerli mevzuatta değil, dünyada bu konuyla ilgili ne yapılıyorsa, biz de onu uygulayalım. En ufak bir iş kazasına bile tahammülümüz yok.

Hangi gruba girdiğinden emin olamayanlar için aşağıda küçük bir test hazırladım:

1-SGK, vergi, yakıt, giderleri kur baskısı yetmezmiş gibi bir de bu iş güvenliği denen şeyi çıkardılar önümüze. Tamamen istihdam sağlamak ve sektör yaratmak amaçlı olduğunu düşünüyorum. (Evet/Hayır)

2-İş güvenliği için yapılan harcamaların toplam kaliteyi ve personel motivasyonunu arttırmadığına inanıyorum. (Evet/Hayır)

3-Bugüne kadar birkaç kez iş kazamız oldu ama hepsini Çalışma Bakanlığı’na bildirmeden kendi içimizde hallettik. (Evet/Hayır)

4-İş güvenliği konusunda ulaşılabilecek en iyi noktaya gelebilmek için %10 daha az kazanmayı göze alamam. (Evet/Hayır)

5-İş güvenliği konusunda ortaya çıkan maliyetleri müşterim kabul etmezse o işi almak için bu maliyetleri ortadan kaldırırım. (Evet/Hayır)

Altı “evet”iniz varsa bu yazıyı okumayı burada noktalayıp dergimizdeki diğer makalelere geçebilirsiniz. Fakat iyi bir avukatla anlaşmanızı tavsiye ederim.

Üç- dört “evet” işaretlediyseniz birinci gruptasınız. İş güvenliği politikası oluşturmanın önemini anlayabilmeniz için devletin size ceza kesmesi şart.

Bir-iki “evet” işaretlediyseniz ikinci gruptasınız ve doğru politikayla çok yol kat edebilirsiniz.

Hepsine hayır dediyseniz siz her iş güvenliği uzmanının hayal ettiği işverensiniz.

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme