Piyasaların Nabzı

Enflasyondaki iyileşme kalıcı mı?

5 Eylül 2016 Pazartesi

Uzmanlar mevsimsel faktörlerin etkisiyle Ağustos ayı enflasyonunun beklentilerin altında gerçekleştiğini belirtirken, aynı trendin önümüzdeki dönemde devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

Banu Kıvcı TOKALI- HALK YATIRIM


Ağustos TÜFE enflasyonu %0,29’luk düşüş göstererek, hem piyasa beklentisi olan %0,1’lik gerileme tahmini hem de bizim gıda fiyatlarına yönelik muhafazakar yaklaşımla oluşturduğumuz %0,25’lik artış öngörümüze göre ılımlı bir tablo çizdi. Böylece, yıllık enflasyonda beklenen düşüş belirgin gerçekleşerek, Ağustos sonu itibariyle %8,05’e geriledi. Temmuz sonunda %8,79’a çıkmıştı. Sözkonusu iyimser tabloda, gıda fiyatlarının etkisi büyük olmakla birlikte, ulaşılan seviyeleri göz önüne alarak, yıl sonu tahminimizi %8,5’ten %8,2’ye çekiyoruz. Orta vadede devam eden riskler nedeniyle, 2017 tahminimizi %8’de tutuyoruz.

Ağustos enflasyonundan aldığımız sinyallere değinecek olursak, gıda enflasyonunda yavaşlama ve giyim fiyatlarındaki mevsimsel düşüş, beklentilerin altında kalan aylık enflasyon oranında etkili unsurlar. İşlenmemiş gıdada aylık bazda %4’ün üzerinde düşüş hesaplarken; bu grupta yıllık enflasyonun %11,2’den %4,5 civarına sert bir düşüş gösterebileceğini düşünüyoruz. Gıda enflasyonundaki yavaşlama sadece işlenmemiş değil; daha istikrarlı bir görünümü olan işlenmiş gıda tarafında da mevcut. Bu grupta yıllık enflasyonun %8,3’ten %7,7’ye gerilemesini bekliyoruz. Gıda Komitesinin fiyatların kontrol alınması adına yaptığı çalışmaların sonuç vermesini olumlu karşılarken; önümüzdeki dönemde devam etmesinin enflasyon görünümünde kalıcı iyileşme açısından oldukça kritik olduğunu düşünüyoruz.

Gıda fiyatlarının mal grubu enflasyonu üzerinde azalan baskısı doğrultusunda, yemek hizmetlerinde de ılımlı bir gerileme görüyoruz. Bu grupta yıllık artış oranı %11,20’den %9,93’e geriliyor.

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme