Piyasa

Çin'den ithalat % 110 arttı

31 Ekim 2018 Çarşamba

“Kuşak ve Yol Projesinde Türkiye ve Çin Menşeli Şirketler ve Yatırımları" başlıklı Türkiye-Çin Ekonomik Forumu, İstanbul Okan Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü tarafından 30 Ekim 2018 Salı günü düzenlendi.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Yardımcısı Zhong Hongnuo’un da katıldığı etkinlikte Çin ile Türkiye arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için yapılması gerekenler konuşuldu. Forum kapsamında düzenlenen panelde iki ülke ekonomik ve ticari ilişkilerini JunZeJun Hukuk Bürosu Avukatı, Yabancı Yatırımcı Danışmanı Zhengyang Wang, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Çin İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Çınar, ICBC Temsilcisi Liu Peiguo, Borusan Lojistik Uluslararası Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Okyay Öztuğran, My Technic Yönetim Kurulu Başkanı Lü Yupeng ve İstanbul Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güner Gürsoy değerlendirdi.

 

“Çinli turist sayısını 10 milyona çıkarmayı hedeflemeliyiz”

Forum öncesi Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilere yönelik açıklama yapan İstanbul Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan, amaçlarının iki ülke arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkileri geliştirmek olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Biz İstanbul Okan Üniversitesi olarak sadece iki lisan bilen öğrenciler yetiştirmiyoruz. Aynı zamanda ülkemizin dünya ile olan ilişkilerine de katkı sağlamak istiyoruz. Çin dünyada önemli bir ekonomik güç. Türkiye'de ilk kez bu ilişkileri geliştirmek için Çince Mütercim Tercümanlık Bölümü bizim üniversitede açıldı. Ardından açtığımız Konfüçyüs Enstitümüz var. Bu enstitü iki ülkenin sadece kültürünü geliştirmek için değil ekonomik ilişkileri geliştirmek için de kuruldu. Türkiye’nin Çin ile 20 milyar dolar ticaret hacmi var. Bunu 100 milyar dolara çıkarmalıyız. Türkiye’ye her yıl Çin’den 400 bin turist geliyor. Rusya ve Almanya’dan milyonlarca turist gelirken bu sayı yeterli değil. Çinli turist sayısını 10 milyona çıkarmak da diğer hedefimiz olmalı."

 

HUAWEI Türkiye’de 5 bin kişilik istihdama sahip

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Yardımcısı Zhong Hongnuo “Türkiye bizim için önemli stratejik konumda” diye konuşurken “Özellikle son dönemde tamamlayıcı özellikte ticari çalışmalar somutlaştı. Çin, Türkiye’nin 2. ticaret kaynağı, 1. ithalat kaynağı konumunda. Son yıllarda ithalat % 110 arttı. Türkiye’den Çin’e ihracat ise %26.3 arttı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi hala yetersiz ve gelişmesi gerekiyor. Bu yılın Temmuz ayına kadar yatırım 1 milyar 470 milyon dolar hacme ulaştı. Alibaba.com Türkiye’ye 728 milyon dolarlık, Huawei ise 1 milyar doların üsütünde yatırım yaptı. Huawei Türkiye 5 bin kişiye istihdam sağlıyor” açıklamasında bulundu.

En Çok Okunanlar

   Finans Caddesi - Kayıt Ol

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

   Kullanıcı Adınız

   Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
   3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

   E-Posta Adresiniz

   Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

   Şifreniz

   6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
   Finans Caddesi - Giriş Yap

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

   E-Posta Adresiniz

   Şifreniz

   Finans Caddesi - Bilgilendirme