Perakende

Yılbaşında 34 milyon kişi yollarda!

22 Aralık 2019 Pazar

Mastercard’ın araştırmasına göre yılbaşı yaklaşırken Avrupa genelinde milyonlarca kişi yılbaşını aileleri ile birlikte geçirebilmek için seyahat edecek

Avrupa ülkelerinde yapılan Mastercard Yılbaşı Araştırmasına göre, yılbaşını aileleri ile geçirmek için Türkiye’den yola çıkacak bir kişi evine varmak için ortalama 648 km seyahat edecek ve 428 Euro harcama yapacak.

34 milyon kişinin %6’sı uçak, %80’i en az bir kez araba veya otobüs yolculuğu, %10’u ise tren yolculuğu yapıyor. Yeni yılı ailesiyle karşılamak isteyenler bu yolculukları için yılbaşından 2 ay önce para biriktirmeye ve seyahat planlamalarına başlıyor.

Aile özlense de tatil tercih edenler de var

Yılbaşı için seyahat edenlerin %32’si evlerine dönerek ailesine sürpriz yapmayı planlarken, %27’si aile ziyareti yerine tatil yapmayı tercih ediyor. Tatile gidenlerin %18’i yılbaşını aile tartışmalarından uzak geçrimek istediğini belirtirken, %19 kış güneşinin keyfini çıkarmak istediğini söylüyor. Ailesinin yanına gidenler ise kavuşmanın yanı sıra ortalama 222 Euro harcayarak ailesine hediyeler de alıyor.

Yılbaşında istese de ailesi ziyaret edemeyenler Skype ya da Facetime üzerinden görüşüyor

Her 10 kişiden 3’ü (%33) istese de ailesini ziyaret edemediğini belirtiyor. Her 10 kişiden 4’ü finansal nedenlerle yılbaşında ailesinin yanına gidemiyor. Her 10 kişiden 3 kişi ise yılbaşında çalıştığı için ailesine göremeyeceğini söylüyor. Eşinin ailesini ziyaret edenlerin oranı ise %13. Ailesini ziyaret edemeyenlerin %84’ü ise yılbaşı akşamı görüntülü görüşme uygulamaları ile hasret gideriyorlar.

Yılbaşı yaklaştığında her zaman harcamaların arttığını belirten Mastercard, gittikçe daha fazla kişi memleketinden uzakta yaşadığı için yılbaşının artık yılın en büyük seyahat günlerinden biri haline geldiğinin altını çiziyor. Mastercard, yoğunluk yaşanan bu özel günlerde kart sahiplerine havalimanı salon (lounge) girişinden bagaj sigortasına kadar tüm detaylarda seyahat avantajları sunarak paha biçilemez seyahat deneyimi yaşatmak için sürekli yenilikler yapıyor.

Güvenli yolculuklar için Mastercard’dan ipuçları

Yılbaşı bütçenizi önceden yapın

Yiyecek, hediye, seyahat ve yılbaşı süsleri dahil, planlamanız gereken birçok konu var. Her birini, bütçenizi zorlamamak için önceden planlayın.

Güvenle harcayın

Online alışverişlerde tanınan ve güvenilir siteleri tercih edin. Ödemelerde nakit yerine çipli kartlarınızı şifre ile kullanın. Sadakat kartlarınızı harcamalarınızdan ödül kazanmak için kullanmayı unutmayın.

Alışverişinizi planlayın

Son dakika panik halde birşeyler almak yerine kimin için ne kadar bir bütçeyle ne satın alacağınızı planlayın.

Erken rezervasyon avantajlarını kaçırmayın

Uçak, tren, otobüs… Neyle seyahat ederseniz edin, son dakika yerine önceden rezervasyon yaptırarak erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Otelde kalacaksınız yine son dakika artışlarından etkilenmemek adına erken rezervasyon yaptırın.

Masraflarınızı aylara dağıtın

Aralık ayı masraflar açısından yoğun bir ay olacaksa, giderleri erken davranarak önceki aylara, ya da kredi kartı kullanarak sonraki aylara yayabilir, böylece bütçenizi dengeleyebilirsiniz.

En Çok Okunanlar

   Finans Caddesi - Kayıt Ol

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

   Kullanıcı Adınız

   Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
   3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

   E-Posta Adresiniz

   Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

   Şifreniz

   6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
   Finans Caddesi - Giriş Yap

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

   E-Posta Adresiniz

   Şifreniz

   Finans Caddesi - Bilgilendirme