Otomotiv

Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz

20 Eylül 2018 Perşembe - Selçuk ALTUN - dunya.com

Türkiye’nin ciddi ekonomik sorunlar yaşadığını ve otobüs pazarının durma noktasına geldiğini belirten Daimler Otobüs Grubu Pazarlama, Satış ve Müşteri Hizmetleri Direktörü Ulrich Bastert, ülke ekonomisinin kısa vadede bu sorunların üstesinden geleceğine inandığını söyledi.

 

 

Hannover - TL’de yaşanan değer kayıpları ve ekonomik belirsizliklerin geleceğe dair planlama yapmayı güçleştirdiğini dile getiren Daimler Otobüs Grubu Pazarlama, Satış ve Müşteri Hizmetleri Direktörü Ulrich Bastert, yatırımlarına uzun vadeli baktıklarını belirterek, Türkiye’nin geleceğine güvendiklerini söyledi.

Bastert, Almanya’nın Hannover şehrinde 67. kez düzenlenen IAA 2018 Ticari Araçlar Fuarı’nda DÜNYA’nın sorularını yanıtladı.

Son ekonomik ve finansal gelişmelerin ve TL’de yaşanan değer kaybının Türkiye otobüs piyasası üzerinde ciddi bir etki yarattığını belirten Bastert, talebin yüzde 40 oranında düştüğünü vurgulayarak, “2018 hedeflerimizin dışındayız. Tüm otomotiv sektöründe olduğu gibi biz de hedeflerimizin gerisinde kaldık. Böylesi bir piyasada hiçbir şirket otobüs almak için yeni bir bütçe ayırmıyor. Pazar durmuş durumda. Sadece Türkiye’ye yönelik üretim yapıyor olsaydık çok daha karmaşık bir durumda olurduk. Avrupa’da otobüs pazarında yüzde 40 paya sahibiz. Türkiye’de üretilen Torismo da Avrupa’daki satışlarımızın yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor. Kısa vadede ihracata yönelik üretimimizi artırabiliriz. Soru, iç pazarın ne zaman toparlanacağı? Ben iyimser bakıyorum. Mesele Türkiye’de turizmde önemli bir büyüme olduğunu biliyorum. Dolayısıyla turizm toparlandıkça otobüslere ilgi de artacaktır. Ayrıca yenileme talepleri de gelecektir.” dedi.

“Yatırımlarımıza uzun vadeli bakıyoruz”

Kısa vadede önlerini net olarak göremedikleri için Türkiye’ye yönelik planlama yaparken esnek davrandıklarını vurgulayan Bastert, “Türkiye’deki mevcut ekonomik durumun 2019’da da devam edeceğini düşünüyorum.” öngörüsünde bulundu.

Buna karşın, Türkiye’de yarım asrı geçen bir zamandır bulunduklarını hatırlatan Bastert, şunları söyledi;
“Mercedes-Benz olarak Türkiye ekonomisine ciddi bir katkı yaptığımızı düşünüyoruz. Pek çok kişiye çalışma imkanı sağlıyoruz. Mevcut yatırımlarımıza baktığımızda çok iyi durumda olduğumuzu görüyoruz. Bu nedenle Türkiye operasyonumuza uzun vadeli bakıyoruz. Krizler olabilir, daha öce de oldu. Şu anda Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sorunlar gerçekten ciddi. Ama biz her sorun yaşadığımızda operasyonlarımızı durduruyoruz diyemeyiz. Böyle bir seçeneğimiz olamaz, Türkiye’deki operasyonlarımız uzun vadeli devam edecek.”

“Geçici bir avantajımız da oldu”

Türkiye’de ürettikleri otobüslerin yüzde 50’ye yakın oranda yerli kaynaklardan tedarik edildiğini ifade eden Bastert, “Bu açıdan baktığımızda TL’deki değer kaybından geçici olarak bir avantajımız var diyebiliriz. Bunun yanında işçilik maliyetlerimizde de geçici bir avantaj elde ettik. Ama enflasyon ve faiz oranlarına göre maaşları düzenledikten sonra bu avantaj ortadan kalkacak.” diye konuştu.

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme