Otomotiv

Sürücüsüz araçlar sigortayı vuracak

31 Ekim 2017 Salı

KPMG’nin hazırladığı “Otonom araçlar dünyasında otomobil sigortaları” başlıklı rapor, araç sigortalarının geleceğine dikkat çekiyor.

Rapora göre sürücüsüz araç teknolojisi, otomobil sigortacılığını tehdit ediyor. Raporda, sürücüsüz araçlarla kaza riskinin en aza ineceği bu nedenle 2050 yılına kadar otomobil sigortacılığının yüzde 71 oranında küçüleceği belirtiliyor. Bu daralmanın rakamsal karşılığı 137 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

KPMG Finansal Hizmetler Sektör Lideri Sinem Cantürk, dünyada giderek yaygınlaşan sürücüsüz araç teknolojisinin birçok sektörü etkileyeceğini söyledi. Cantürk, KPMG’nin yaptığı araştırmaya göre bundan en çok etkilenecek alanlardan birinin otomobil sigortacılığı olduğunu kaydetti. Değişimin hızına paralel olarak öngörülerin revize edildiğini ifade eden Cantürk şöyle konuştu:

“2050 yılına kadar olan süreçte piyasaların nasıl dönüşeceğini görmeye çalışıyoruz. Tüm projeksiyonlar sigorta sektöründe gerileme olacağını gösteriyor. Buna karşılık yeni sigorta ürünlerine duyulan ihtiyaç da artıyor. Sürücüsüz araç teknolojisinin neden olacağı kayıpların başında otomobil sigortacılığı geliyor. Bu pazarda yüzde 71 oranında küçülme bekleniyor. Bu oran sektörde 137 milyar dolarlık bir kayıp anlamına geliyor.”

Sigorta şirketlerinin, sektörün bu sarsıcı dönüşümünde stratejik ve taktik değişiklikler yapması gerektiğini vurgulayan Cantürk, “Yeni ticari modeller, yeni araç teknolojileri otomobil sigortasına duyulan ihtiyacı önemli ölçüde tüketiyor. Önlem alınmazsa sektörü kaotik bir dönem bekliyor” dedi.

Cantürk, halen dünyada 247 milyar dolar prim büyüklüğüne sahip otomobil sigortacılığı sektörünü tehdit eden üç başlığı şöyle sıraladı:

Kişiselleştirilmiş teknoloji otomobilleri giderek daha güvenli hale getiriyor. 2050 yılına kadar trafik kazalarında yüzde 90’a yakın azalma bekleniyor.
Talebe bağlı araç kullanımının yaygınlaşması, ticari otomobil sigortası gerektiren filoların kullanımını arttıracak.
Üreticiler sürüş riski ve buna bağlı sorumlulukları üstlenerek, geleneksel sigortacıların pazar payına ortak olacaklar.

Cantürk, “Araştırmada, 2020’li yıllarda şehirlerdeki ve şehir dışı yerleşim birimlerindeki seyahatlerde kişisel araçların tercih edilmeyeceği ve bunun 2030’lu yıllarda ulaşımda ‘yeni normal’ olarak kabul edileceği belirtiliyor. Sonuç olarak sorumluluk sigortası ve diğer yeni sigorta türlerinin karayolundaki kazalardan kaynaklanan hasarlardan daha fazla pay alması bekleniyor. Öte yandan siber risk, sürücüsüz otomobiller dönemiyle ilgili yeni risk türü için iyi bir örnek. Sektör oyuncuları, siber hasarı kapsayacak yeni ürünler üzerinde çalışıyor” diye konuştu.

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme