Leasing & Factoring

Kamu yatırımlarında leasing dönemi

26 Ocak 2017 Perşembe - Hürriyet

Kamu yatırımlarında finansal kiralamanın yolu açıldı.

Hükümet, 2016-2018 dönemi Yatırım Programı’nda finansal kiralamaya (leasing) yer verdi. Leasingciler ise, finansal kiralamanın kamu yatırımlarında kullanılmasında, 2004 yılından beri mevzuat açısından engel görülmemesine karşılık finansal kiralama konusunun resmi makamlar tarafından çok bilinmediğini söyledi.

İHALELERDE KULLANILACAK

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Sektör Temsil Kurulu Başkanı ve İş Leasing Genel Müdürü Hasan K. Bolat, Hürriyet'e yaptığı değerlendirmede, genel bütçeye tabi kamu yatırımlarının finansmanının finansal kiralama ile yapılmasının Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile düzenlendiğini söyledi. Yıllık Programlarda da finansal kiralamaya bölüm ayrıldığını belirten, Hasan Bolat, şunları söyledi:

“Kamu İhale Kanunu’nda da leasing yer alıyor. Kanun kapsamındaki idarelerin finansal kiralama suretiyle yapacakları mal alımlarında uygulanacak esas ve usullerin kurum tarafından belirleneceği yazıyor. Bu da kamu yatırımları ile ilgili ihalelerde, alımlarda finansal kiralama yönteminin de kullanılabileceği anlamına geliyor.”

KDV AVANTAJI ÖNEMLİ

Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, belediyelerin alımlarında da leasingin bir finansman alternatifi olarak değerlendirileceğini belirterek, “Diğer faydalarının yanı sıra leasingin operasyonel kolaylıkları avantaj sağlayacaktır. Leasingde bilindiği gibi satın alma, ithalat, sigorta gibi tüm operasyonel işlemleri, finansal kiralama şirketleri takip ediyor ve sonuçlandırıyor. Yani dünyanın herhangi bir yerinden satın alınacak olan ekipman ile ilgili tüm işlemler finansal kiralama şirketlerinin profesyonel ekipleri ile yapılıyor, alınan ekipman kullanıma hazır halde teslim ediliyor. Bu açıdan kamu yatırımlarında da leasingin değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

Yapay Zeka

Yapay Zeka - İlter Mutlu Türk

İstikrar mı istihkar mı?
Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme