Leasing & Factoring

Faktoring ismi kalkacak

12 Ocak 2017 Perşembe - Hürriyet

Darda kalana finansman’ ya da ‘Çek yoksa faktoring yok’ algısından şikâyet eden faktoringciler, dünyada olduğu gibi ticaretin finansmanı ya da alacak yönetimi adı altında faaliyet göstermek istiyor.

FAKTORİNGCİLER isim değişikliğine hazırlanıyor. 2016’da 100 bin KOBİ’ye 27 milyar TL finansman sağlayan ve 86 milyar liralık işlem hacmi gerçekleştiren faktoringciler, 2017’de isim değişikliği için kolları sıvadı. Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkan Vekili, TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, isim değişikliğinin sadece Türkiye’de değil dünyada da gündemde olduğunu belirterek, faktoring tanımına sığmayan genişlikte çalıştıklarını söyledi.

ÇEKLE İŞLEM ORANI AZ

Türkiye’de faktoringin çek ile özdeşleştiğini oysa Merkezi Fatura Kaydı Sistemi verilerine bakıldığında işlemlerin yarısından çoğunun çeksiz işlem olduğunu ifade eden Baydar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece ‘darda kalana finansman’ gibi bir algı var. Halbuki, birçok müşterimize sadece tahsilat ve garanti hizmeti veriyoruz. 2017 yılında uygulamaya alacağımız tedarikçi zinciri finansmanına ek olarak satış zinciri finansmanını da ekleyeceğiz. Haliyle son tüketici hariç üretimden bayi satış ağına kadar tüm ticari yaşamda olacağız. Yapılan işlemlere bakıldığında en uygun isimler, ‘ticaretin finansmanı’ ya da ‘alacak yönetimi’ gözüküyor. Yurtdışında da birçok banka, faktoring işlemlerini nakit yönetimi adı altında yürütüyor.”

NEDEN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ?

Baydar, isim değişikliğinin nedenlerine de değinerek, faktoring kullanımının neredeyse sadece Marmara’da, hatta İstanbul-Kocaeli hattında yoğunlaştığını belirterek, “Anadolu’da halen ‘çek yoksa faktoring yok’ gibi bir algı var. Anadolu’ya gittiğimiz illerde bunu görüyoruz ve bu algı, iş hacmine de yansıyor” dedi.

Dünyada, Factors Chain International (FCI) adı altında tek bir uluslararası organizasyon olduğuna dikkat çeken Baydar, şunları söyledi: “Benim de 2016’da Başkanı seçildiğim FCI çatısı altında faktoring şirketlerinin yanı sıra kredi sigorta şirketleri, uluslararası tahsilat hizmeti veren şirketler, hukuk danışmanlıkları, risk yönetimi şirketleri, uluslararası derecelendirme ve bilgi işlem şirketleri bulunmakta. FCI, faktoring ismini genişleterek ticareti kolaylaştıran ‘alacak finansmanı’ anlamına gelen ‘Facilitating Open Account-Receivables Finance’ ismini kullanmaya başladı. Bizim de FKB çatısı altında bu yönde değerlendirmemiz devam ediyor. Ayrıca Türkiye olarak ihracat faktoringinde dünyada çok iyi konumdayız. Benim de Başkan olarak seçilmem yurtdışındaki yüksek itibarımızın bir göstergesi. Son 10 yıldır dünyanın en iyi faktoring şirketleri Türkiye’den çıkıyor. 2016 yılında ilk 10’a 5 firmamız girdi. Garanti Faktoring birinci, TEB Faktoring ikinci, Yapı Kredi Faktoring üçüncü, Deniz Faktoring dördüncü, ING Faktoring yedinci oldu. Yurtdışında bu kadar algımız ve konumumuz iyiyken yurtiçinde hala faktoringin modern bir finansal enstrüman olduğunu anlatmaya çalışmamız, algımızın özellikle kamu nezdinde iyi olmaması bizim için çok üzücü.”

Yapay Zeka

Yapay Zeka - İlter Mutlu Türk

İstikrar mı istihkar mı?
Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme