Leasing & Factoring

Ekonomik istikrar leasing. faktoringe yarayacak

25 Kasım 2015 Çarşamba

Ekonomik, siyasi ve jeopolitik risklerin piyasalara etkisinin oldukça sınırlı olduğunu belirten FKB Başkanı Osman Zeki Özger, "Üç sektörün aktifi yüzde 25.2 arttı" dedi

Banka dışı finansın temel unsurları olan finansal kiralama (leasing), faktoring ve finansman şirketlerini tek çatı altında toplayan Finansal Kurumlar Birliği'nin (FKB) üyeleri; firma bilançolarının aktif kalemlerinde yer alan hemen hemen tüm işlemlerde hizmet veriyor. Finansal kiralama ile yatırımları, faktoring ile ticareti, finansman şirketleri tarafıyla da KOBİ'leri finanse ettiklerini belirten Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Osman Zeki Özger, Türkiye'deki finansman kaynaklarını çeşitlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. 

AKTİFTE YÜZDE 25 BÜYÜME 
Uzun soluklu, sürdürülebilir ve sağlam temeller üzerine inşa edilen Türkiye ekonomisi sayesinde gerek komşu ülkelerdeki sorunların gerekse yurtiçindeki seçim ortamının piyasalar üzerindeki etkisinin oldukça sınırlı ve geçici olduğunu ifade eden Osman Zeki Özger, bunun sonuçlarının yılın ilk 3 çeyreğindeki konsolide rakamlarında da gözlemlendiğini söyledi. Özger "Üç sektörün aktif büyüklüğü, bu yılın ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25.2 artışla 93 milyar 763 milyon TL'ye, işlem hacmi yüzde 8.9 artışla 110 milyar 950 milyon TL'ye, faaliyet konusu alacakları yüzde 23.4 artışla 83 milyar 440 milyon TL'ye, özkaynak büyüklüğü yüzde 11.8 artışla 13 milyar 19 milyon TL'ye ve net kârı da yüzde 16.7 artışla 1 milyar 349 milyon TL'ye yükseldi. Birlik olarak önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarla, her üç sektörde de büyümenin devam edeceğine olan inancımız tamdır" diye konuştu. 

FİNANSAL KİRALAMADA SIÇRAMA 
FKB olarak yılın ilk 3 çeyreğinde gerçekleştirdikleri başarılı finansal sonuçlarda finansal kiralama sektörünün katkısının da büyük olduğunu sözlerine ekleyen Özger, "Finansal kiralama alacakları bu yılın ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32.2 artarak 37 milyar 566 milyon liraya ulaştı. Gayrimenkul sektörü toplam işlem hacminin yüzde 30'unu oluşturuyor. Yeni kanunla uygulamaya giren satıp-geri kiralama ürünü sayesinde sektörün aktif büyüklüğü gözle görülebilir bir ivme kazandı. Sektörün öz kaynakları yüzde 12.1, işlem hacmi ise yüzde 9.1 büyüdü" diye konuştu. Sektörün, Türkiye'deki yatırımların yüzde 7.7'sini finanse ettiğine dikkat çeken Osman Zeki Özger, filo kiralama şirketleri tarafından yapılan operasyonel kiralama işlemleri de dikkate alındığında bu oranın yüzde 11'e çıktığını kaydetti. 

HEDEF %11 PAY
Ülke ekonomisinde, banka dışı finans sektörünün payının artırılması, finansman kaynaklarının çeşitlendirilmesi, sağlıklı bir rekabet ortamı oluşturulması amacıyla aktif bir kurumsal faaliyet görevini üstlendiklerini vurgulayan Osman Zeki Özger, "Temsil ettiğimiz sektörlerin finans sektörü içindeki yüzde 5.3'lük payının, gelişmiş ekonomilerde olduğu gibi yüzde 11'e ulaşmasına yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

Yapay Zeka

Yapay Zeka - İlter Mutlu Türk

İstikrar mı istihkar mı?
Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme