Kağıt - Kağıt Ürünleri

Kurşun harfler yolculuğuna çıkarıyor

22 Eylül 2011 Perşembe

Promat Matbaacılık Türkiye’nin İlk ve Tek “Uygulamalı Matbaa Müzesi”ni açtı

 
Promat grup şirketi Runway Interactive’in  bu özel gece için hazırladığı üç boyutlu ses ve görsel gösteri matbaacılığın geçmişten günümüze olan hikayesini, binanın yapısal elemanlarını kullanarak anlattı. RGB ve CMYK renk tayflarının hikayesinin izlendiği proje, etkileyici ses tasarımları da kullanılarak izleyicilere unutmayacakları bir algı deneyimi yaşattı.

Promat Matbacılık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ürkmezgil gecede yaptığı konuşmada “30 bin metrekare kapalı alanda sektörünün en gelişmiş binasında hizmet veren şirketimiz sektöründe pek çok ilkin uygulayıcısıdır. Hayata geçirdiğimiz bu çok özel proje ile 1997’den beri gerçekleştirmiş olduğumuz sosyal sorumluluk ve kültür sanat projelerimizi önümüzdeki dönemde de devam ettireceğiz. Promat olarak bu proje ile teknolojiye yaptığımız katkılarla değil, içinde bulunduğumuz sektöre yaptığımız katkılarla da, anılmayı hedefliyoruz. Bizim için önemli olan gelinen bu teknolojik sürecin ve tarihsel gelişimin öneminin herkes tarafından gözlemlenmesi” diye vurguladı.
 
YAŞAYAN ATÖLYE

Promat’ın 20.Yıl etkinlikleri kapsamında hayata geçen  projede, matbaa sektörüne uzun yıllar hizmet vermiş ve hala aktif olan baskı makineleri sergileniyor. İçeriğinde pek çok ilki barındıran projenin en dikkat çeken özelliği ise uygulamalı örnekleri ile ziyaretçileri tarihte gerçek bir yolculuğa çıkarıyor olması.
Bakmak için değil deneyimlemek için, “Yaşayan Atölye”.

Atölye’nin en önemli özelliği ise tarihi tipo tekniği, elle kurşun harf dizimi, metal klişeler ile baskı uygulamaları, kâğıt kesimi, ciltleme gibi tekniklerin konusunda uzman usta(lar) tarafından uygulamalı olarak sergileniyor olması. Teşhir değil "Yaşayan Müze” olarak büyük dikkat çekecek müzenin ilk adımı olan Tipo Atölyesi’nde ziyaretçiler önceden belirlenmiş zamanlarda yapılan uygulamalar ile baskı tarihinin geçmişini yeniden izleme fırsatı yakalayabilecek. Tipo atölyesinde ayrıca matbaacılık üzerine seçilmiş kitaplar, hurufat, klişe ve efemeralar da sergilenecek.
Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme