Kağıt - Kağıt Ürünleri

Plastik bardak, naylon leğeni yendi!

9 Nisan 2013 Salı

Plastik Algı Araştırması, tüketim alışkanlıklarındaki değişimi de ortaya koydu: Plastik bardak, naylon leğeni yendi!

PAGDER, GfK ile ilki 2009’da yapılan Plastik Algı Araştırması’nın ikincisini tamamladı. Analiz çalışmaları devam eden yeni araştırmada ilk bulgularda tüketim alışkanlıklarındaki değişim de gözlendi. 2009 araştırmasında “Plastik denilince aklınıza ilk hangi ürün geliyor” sorusuna tüketicilerin yüzde 22’si “leğen” yanıtını verirken, yeni araştırmada yüzde 16 ile “bardak” ilk akla gelen ürün oldu. İlk üç içinde her iki araştırmada da tabak ve leğen algısı var olmaya devam etti.

Artık dinamik ve şehirli bir yaşam tarzı süren insanlar dışarda ve hareket halinde yiyor, içiyor. Başkasının kullandığı bir bardaktan içmesi veya cam gibi her an kırılıp risk oluşturacak bir maddeyle dolaşması mümkün olmadığı için ve salgın hastalıkların önlenmesinde büyük katkısı olan plastik “Kullan-At” bardaklar, dinamik, şehirli yaşamın vazgeçilmez parçası oldu.

Tüketim alışkanlıklarındaki değişikliğin bir başka yansıması da, ilk araştırmada yüzde 1 ağırlıkta olan çatal-bıçak yüzde 6 ağırlığa yükselmesi, poşet ve plastik damacananın ağırlığının azalması oldu.
Tüketicilerin plastik denilince aklına gelen ürünler sırasıyla, bardak, tabak-çanak, leğen, şişe, su şişesi, poşet, saksı, çatal-kaşık, sandalye, oyuncak, sepet, deterjan kabı ve masa olarak gerçekleşti.

Plastikle ilgili bazı ilginç bilgiler

• Tıp dünyasının korkulu rüyası olan antibiyotik direnci oluşması durumunda ilaçların etkisiz kalması halinde kullanılmak üzere IBM ve Singapur Biyomühendislik ve Nanoteknoloji Enstitüsü (IBN) MRSA’ya karşı polimer tabanlı (plastiğin ana maddesi) bir nano ilaç geliştiriyor.
• Yüksek teknolojili kompozit ve mühendislik plastikleri, zırh teknolojisinde çok sıklıkla kullanılıyor.
• Kurşun geçirmez camlarda, kurşun geçirmezliği sağlayan cam değil, katmanlar arasına konulan özel plastiktir.
• Optik gözlüklerdeki lenslerin büyük bir kısmı plastiktir.
• Dünyada plastik banknot kullanımı başlamıştır. Kağıt paralardan 2,5 kat daha uzun süre dayanmaktadırlar. Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ve Romanya kullananlar arasındadır. Aslında “kağıt para”da kağıt değil, pamuktan yapılır.
• Kağıt bardakların sıvı ile temas eden yüzeyleri plastikle kaplıdır. Bu yönüyle kağıt bardaklar da plastiktir. Ancak içi plastik, dişi kağıt olduğu için geri dönüştürülmeleri mümkün değildir.
• Giydiğimiz elbiselerin türüne göre bazen tamamı çeşitli plastik türlerdeki ipliklerden yapılır. Hatta pet su şişelerinin geri dönüşümü, en fazla bu iplikleri üretmek için yapılır.
• Avrupa Birliği, gıda israfını önlemek için plastik endüstrisi ile birlikte çalışmaktadır.
• Geri dönüştürülmüş plastiklerden akaryakıt yapmak mümkündür. Kullanılmamasının nedeni akaryakıtın hampetrol kaynaklı üretiminin daha ucuz olmasıdır.
 

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme