Kağıt - Kağıt Ürünleri

Oluklu mukavva sektörüne e-ticaret dopingi

22 Mayıs 2017 Pazartesi

Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) 2016 Faaliyet Raporu’na göre, kişi başına düşen oluklu mukavva tüketimi 2000-2016 yılları arasında ikiye katlandı

Gıdadan tekstile, elektronikten beyaz eşyaya kadar bireylerin değişen alışveriş alışkanlıkları ve e-ticarete artan ilgi ambalaj sektörünü de etkiliyor. Online alışveriş siparişlerinde en çok tercih edilen ambalaj malzemelerinin başında gelen oluklu mukavva tüketimi son 16 yılda ikiye katlandı. Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ‘Türkiye Oluklu Mukavva Sanayii 2016 Faaliyet Raporu’na göre, 2000 yılında 11.0 kg olan kişi başına düşen oluklu mukavva tüketimi, 2016 yılında 25.3 kg’a ulaştı.

OMÜD tarafından yayınlanan ‘Türkiye Oluklu Mukavva Sanayii 2016 Faaliyet Raporu’nda Dernek üyesi 31 kuruluşa ait toplam 49 fabrikanın üretim, kapasite kullanım oranları, oluklu mukavva ambalaj satışları ve istihdam verileri yer aldı. 2000-2016 yılları arasında teknolojinin hızlı gelişimine bağlı olarak bilgisayar kullanımının ve online alışverişin artması sonucu oluklu mukavva tüketimi yüzde 128 oranında büyüme kaydetti. 2000 yılında 11.0 kg olan kişi başı tüketim 2016 yılında 25.3 kg’a çıkarken, artan tüketime bağlı olarak kapasite kullanımı da yüzde 55’lerden yüzde 69’lara yükseldi.

‘Türkiye Oluklu Mukavva Sanayii 2016 Faaliyet Raporu’na göre, pazarın yüzde 77.5’ini temsil eden OMÜD üyelerinin 2016 yılında gerçekleştirdiği oluklu mukavva satışları 2 milyon 22 bin tonu aştı. Raporda, sektörün 2017 yılından daha umutlu olduğu ve daha iyi bir performans sergilemesinin beklendiği belirtilerek, ilk çeyrek üretim sonuçlarının da bu ümidi desteklediği vurgulandı. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’de kişi başına oluklu mukavva tüketiminin 47.3 kg’a ulaşarak AB standartlarını yakalayacağı öngörüsü de teyit edildi.

Oluklu Mukavva Sanayii’nin 2016 yılı faaliyet sonuçlarını değerlendiren OMÜD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Görenoğlu, “Oluklu mukavva sektörünün büyümesi çoğunlukla Türkiye’nin büyüme hızına paralel oluyor. Ne kadar tüketim oluyorsa o kadar da ambalaj üretimi artıyor. Alışveriş alışkanlıklarının değişmesi, e-ticarete olan ilginin artması da oluklu mukavva üretimini doğrudan etkiliyor. Çünkü e-ticaret kanalıyla satın aldığımız ürünün ambalajında genelde oluklu mukavva kullanılıyor. Bu bağlamda önümüzdeki dönemden çok umutluyuz. Çünkü hem alışveriş alışkanlıkları artık çok değişti, hem de çevreci ve hijyen özellikleri nedeniyle oluklu mukavva ambalaj malzemesi olarak daha çok tercih edilir hale geldi” diye konuştu.

Gıda ve tarım ilk sırada

‘Türkiye Oluklu Mukavva Sanayii 2016 Faaliyet Raporu’na göre, derneğe üye kuruluşların hizmet verdiği sektörlerin başında yüzde 41.7 ile gıda ve tarım sektörü geliyor. Gıda ve tarım sektörünü yüzde 15.9 ile Levha İşleyen Kutu İşletmeleri, yüzde 12.5 ile Kimya Sanayi izliyor. Dayanıklı tüketim malları yüzde 5.8, Tekstil ve Hazır Giyim sektörleri de yüzde 3.5 ile oluklu mukavva ambalajın en çok kullanıldığı diğer sektörler arasında yer alıyor. 

Bölgelere göre tüketimde ise yüzde 47 ile Marmara Bölgesi başı çekerken, yüzde 17.3 ile Ege Bölgesi ikinci, yüzde 14.4 ile İç Anadolu Bölgesi üçüncü sırada yer alıyor. Bölgelere Göre Oluklu Mukavva Üretim ve Tüketimi’nde, Akdeniz Bölgesi yüzde 11.1, Karadeniz Bölgesi yüzde 3.9, Güneydoğu Anadolu Bölgesi yüzde 2.4, Doğu Anadolu ise yüzde 0.6 paya sahip.
Bu arada OMÜD üyeleri 2016 verileri itibariyle; 5 bin 751’i mavi yakalı, bin 721 de beyaz yakalı olmak üzere toplam 7 bin 472 kişiye istihdam sağladı.

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme