Kağıt - Kağıt Ürünleri

Saray Matbaacılık, Radece Papir'i alacak

13 Temmuz 2012 Cuma - Kerim ÜLKER/ SABAH

Karadağlı Niksiç'in ardından 276 yıllık kâğıt üreticisini de Türk şirket alacak

Yabancı firmalar Türkiye'de yatırım yarışına girerken, Türkler ise vitrine çıkan Avrupalı şirketleri gözüne kestirdi. Birçok ülke varlıklarını özelleştirme programına alırken, Türk işadamları adeta Avrupa'da şirket avına çıkıyor. İflasın eşiğine gelen Fransız SELNI, Makedonyalı Swedmilk, Karadağlı çelik devi Niksiç Türk şirketlerle hayata tutundu. Son olarak bunlara dünyanın en yaşlı kağıt üreticisi Radece Papir eklendi.

Temelleri 18'inci yüzyıla dayanan Slovenyalı kağıt firması Radece Papir için masaya oturan Türk şirket ise Saray Matbaacılık. Ankaralı Saray, kriz nedeniyle iflasa sürüklenen Radece Papir'i almaya hazırlanıyor. 1736 yılında kurulan Radece'nin iflas birimi yöneticisi Borut Soklic, son teklif verme süresinin dolduğunu ve iki firma ile görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Türk şirket Saray Matbaacılık'ın 15 milyon euro teklifte bulunduğunu belirten Solkiç, "Bu fiyat en uygun teklif. Fabrika için verilen fiyatın 6.5 milyon eurosu gayrimenkul ve binalara yönelik yapıldı" dedi.

ÇELİK DEVİNE HAYAT

Son olarak geçtiğimiz aylarda Karadağ'ın demirçelik devi Zeljezara AD Niksic için masaya oturan Tosyalı Holding, 15.1 milyon euroya aldığı fabrikaya 35 milyon euro yatırım yapacak. Öte yandan Fransız SELNI, Vestel ile üretimini sürdürürken, Sütaş, Makedonya'nın en büyük süt firmalarından Swedmilk'i satın aldı. İflas eden Swedmilk ile bölgedeki ilk yatırımını Makedonya'nın başkenti Üsküp'te yapan Sütaş, Arnavutluk, Kosova gibi Balkan ülkelerinde büyümeyi hedefliyor.

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme