Güncel

Korona seferberliğine kimler destek oluyor?

31 Mart 2020 Salı

Korona virüs ile yürütülen mücadele kapsamında şirketler başta sağlık sektörü olmak üzere desteklerine devam ediyor. En son Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı bağış kampanyasına da katılımlar sürüyor.

Covid-19 salgınının Türkiye'de görülmeye başlamasından itibaren bu hastalıkla mücadele etmek için gerek kamu gerekse özel sektör nezdinde şirketler seferber olmuş durumda. Bazı şirketler sağlık çalışanlarına tıbbi malzeme, konaklama ve parasal destekte bulunurken, bazı şirketler de lojistik desteğinde bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam tüm Türkiye'ye çağrıda bulunarak başlattığı bağış kampanyasına ise şirketler ve sivil toplum kuruluşları bağışlarını sürdürüyor.

İşte destek ve bağışta bulunan şirketler:

 • Türkiye'nin korona virüse karşı verdiği mücadeleye, Koç Holding de bünyesindeki beyaz eşya firması Arçelik'i seferber ederek destek vermişti. Holding yetkilileri, şu anda yoğun bakımlarda ihtiyaç olan solunum cihazlarının üretilmesi konusunda Arçelik'e talimat verildiğini duyurmuştu. Arçelik'in mühendisleri kısa sürede yürüttükleri çalışmaların ardından yerli solunum cihazını hazırladılar.  Koç Holding bünyesinde bulunan Divan Otel'leri sağlık personellerine konaklama hizmeti vereceklerini duyurdu. 
 •  Ford Otosan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ardından Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda Türkiye’nin Corona virüs salgını ile mücadelesinde kritik rol oynayan sağlık çalışanlarının güvenliğine yönelik yüz maskesi üreteceğini de duyurdu. Açık kaynaktan alınan ancak tasarımı Ford Otosan Ar-Ge Departmanı tarafından iyileştirilen yüz maskesi, benzerlerinden farklı olarak, 150 derecelik bir açıyla yüzün tamamını korurken, ön camı özel olarak geliştirilen PET veya PETG malzemeden kesilerek üretilecek.

 • Sabancı Topluluğu, Sağlık Bakanlığı’na Covid-19 ile mücadele için 150 bin adet tanı kiti ve Covid-19 aşı ve serumunun geliştirilmesi için yapılan çalışmalarda kullanılmak üzere 1.7 milyon lira bağış yapacak.
 • Mar Yapı, Divan Suites İstanbul G Plus Oteli’ni Covid-19 salgınının Türkiye’de görülmeye başlamasından itibaren büyük bir özveri ile çalışan sağlık çalışanlarının hizmetine sundu.
 • e-ticaret platformu Hepsiburada, COVID-19 salgınının birey ve toplum sağlığına karşı yarattığı tehdidin bilinciyle sağlık çalışanlarının kullanımına sunulmak üzere, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” milli dayanışması kapsamında, T.C. Sağlık Bakanlığı’na 500 bin adet cerrahi maske ve 500 bin adet muayene eldiveniyle destek oldu.
 • Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında gecesini gündüzüne katan sağlık çalışanlarına destek veriyor. KAÇUV, ihtiyaç sahibi kanserli çocuk ve ailelerine tedavi sırasında ücretsiz olarak konaklama imkanı sunduğu ve koronavirüs salgını nedeniyle çocuklar doktor gözetiminde evlerine gönderildiği 22 odalı 2. Aile Evi’ni,sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını rahatça giderebileceği ve konaklayabileceği bir yer sunma amacıyla sağlık çalışanlarının hizmetine sundu.
 • DeFacto, sağlık çalışanların günlük ihtiyaçlarını karşılamak için hastanelere içlerinde beyaz t-shirt ve çorapların olduğu koli dağıtımına başladı. Salgın döneminde özveriyle çalışan sağlık personelinin yanında olmak adına Başakşehir Devlet Hastanesi, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Küçükçekmece Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne her hastaneye bin adet olmak üzere 3 bin adet ürün gönderildi. Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyeler çerçevesinde dezenfeksiyon işlemi uygulanarak hazırlanan ürün setleri yetkililere teslim edilirken benzer ürün setleri her gün İstanbul genelindeki 500'den fazla sağlık çalışanına ulaştırılacak.
 • OYAK Renault, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğü çalışma kapsamında, salgın ile mücadele eden sağlık personelinin virüsten korunması amacıyla hastanelerde kullanılan mobil test ve numune alma kabini, entübasyon kuvözü ve ateş ölçüm ünitesi gibi tıbbi ekipmanları üretiyor.
 • Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker de konuya ilişkin desteklerini şöyle açıkladı: Kızılay ile iş birliği yaparak, karantina altında bulunan 20 bin kişiye gıda ürünlerimizi ulaştırdık. Yine, Bezmialem Üniversitesi Hastanesi’nde kullanılmak üzere; yoğun bakım monitörü, ultrasonografi cihazı, EKG cihazı, defibrilatör, laringoskop, videolaringoskop, steteskop gibi tıbbi cihazların yanı sıra hijyen uygulamaları için dezenfektan el antiseptiği, yer yüzey dezenfektanı gibi toplam 3 bin adetlik medikal ürün ve malzeme desteğinde bulunduk. Kamu ve üniversite hastanelerindeki sağlık çalışanlarımıza uzun mesailerinde destek olmak adına ürünlerimizi sunarak, kendilerine her zaman yanlarında olduğumuzu ve şükranlarımızı ifade ettik. Bunların yanı sıra, Deniz Feneri Derneği aracılığıyla her ay 10.000 aileye düzenli gıda yardımımız devam ediyor.
 • TİM’den Milli Dayanışma Kampanyası'na 15 Milyon TL’lik destek: Türkiye İhracatçılar Meclisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “Milli Dayanışma Kampanyasına” desteğini açıkladı. 95 bini aşkın ihracatçının tek çatı kuruluşu TİM, 61 İhracatçı Birliği ile kampanyaya 15 Milyon TL’lik destek verecek.
 • Tosyalı Holding , İstanbul Valiliğimizin bu zor günlerin üstesinden hep birlikte gelebilmemiz adına başlattığı, 'Vefa Kampanyası'na 10 bin adet yardım kolisi ile destek verirken, “Biz bize yeteriz Türkiyem" kampanyasına da  5 milyon lira bağışla destekte bulundu.
 • Aksa Jeneratör, koronavirüs salgınına karşı tüm Türkiye genelindeki hastane ve sağlık kuruluşlarının verdikleri mücadeleye destek olmak amacıyla, jeneratör arıza talepleri ve ihtiyaçlarına 7 gün 24 saat ücretsiz servis hizmeti vermeye başladı. Bu çalışma kapsamında Aksa, Türkiye’deki tüm hastane ve sağlık kuruluşlarına ulaşıp gerekli bilgilendirmeleri yaparak ihtiyaç duymaları halinde kendilerine öncelik tanıyacak Acil Destek kodlarını paylaştı.
 • sahibinden.com tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı topyekûn yürütülen mücadeleye katkı sağlamak amacıyla 2 milyon TL tutarında destek sağladı. sahibinden.com, salgına karşı canla başla mücadele eden sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Sağlık Bakanlığına 1 milyon TL bağışta bulunurken, ek olarak Devlet Üniversitesi Hastanelerinin acil ihtiyaç duyduğu teçhizat ve tıbbi malzemelerinin tedariki için de 1 Milyon TL’lik fon ayırdı.
 • Türkiye Perakendeciler Federasyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası’na destek verdi. Türkiye Perakendeciler Federasyonu’na bağlı olarak faaliyet gösteren market zinciri sahibi üyelerinin katılımıyla “Biz bize yeteriz” Kampanyası’na 2 milyon TL bağış yaptı.
 • Alarko Şirketler Topluluğu, Cumhurbaşkanı'nın başlattığı kampanyaya 1.000.000 TL ile katkıda bulunduğunu açıkladı.
 • Albaraka Türk, Milli Dayanışma Kampanyası’na 5 milyon liralık destekte bulunduğunu açıkladı. Ayrıca banka çalışanları Albaraka İyilik Kulübü aracılığıyla da 100 bin liraya yakın bir bağışta bulundu.
 • Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, “Çalışanlarımızın sağlığını korumaya yönelik tedbirlerimizi aldık. Yaşar Topluluğu olarak her zaman olduğu gibi, bu zor günlerde de ülkemizin yanındayız. “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyası kapsamında çalışmalara katkı sağlamak amacıyla 1,5 milyon TL destek veriyoruz" dedi.

En Çok Okunanlar

   Finans Caddesi - Kayıt Ol

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

   Kullanıcı Adınız

   Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
   3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

   E-Posta Adresiniz

   Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

   Şifreniz

   6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
   Finans Caddesi - Giriş Yap

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

   E-Posta Adresiniz

   Şifreniz

   Finans Caddesi - Bilgilendirme