Güncel

CNR Games Week uçak korkusunu bitiriyor

11 Haziran 2018 Pazartesi

CNR EXPO Yeşilköy’de devam eden Video Oyunları ve Teknoloji Fuarı CNR Games Week İstanbul’da ilk kez sergilenen VR Uçuş Fobisi Uygulaması AvioVR, ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.

 

Red Horizon firması tarafından geliştirilen AvioVR, gerçekçi bir havaalanı ve uçuş deneyimi yaşatarak, katılımcıların uzman psikologlar eşliğinde, 2 gün içerisinde uçuş korkularını yenmelerine imkan sağlayan bir sanal gerçeklik uygulaması olarak öne çıkıyor. Uygulamanın geliştiricilerinden Merve Yaman Özer’in verdiği bilgiye göre, Ar-Ge aşamasında olan uygulama ile 6-8 saatte uçak korkusu sona eriyor.

Tekil veya 4 kişilik gruplar halinde yapılan terapilerde katılımcılara, gerçeğe en yakın görüntü, ses ve animasyon efektleri ile havaalanında bilet alma, güvenlikten geçme, uçağa binme, uçak kalkışı, türbülans ve gök gürültüsü gibi zorlu hava koşullarında uçuş, gece uçuşu, gündüz uçuşu, uçağın piste inişi gibi uçuş öncesi ve uçuş esnasında yaşanabilecek her türlü deneyim veriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan, dünyada hızlı iyileşme sağlayan EMDR tekniğinin işitsel uyaran kısımları da AvioVR ile entegre olarak kullanılabiliyor.

Böylece VR uygulama ile katılımcılar, uzun zamandır yaşadıkları uçuş korkusu ve kaygısı gibi sorunlarına 2 gün gibi kısa bir sürede veda ederek gerçek hayatta keyifle istedikleri yere uçabiliyor.
 

NOSTALJİ OYUNLARA YOLCULUK

CNR Games Week’te eski oyunlara meraklı olanlar da unutulmadı. Fuarın nostalji bölümünde, 30-40 yaş aralığındaki yetişkinliklerin çocukluk döneminde severek oynadığı Street Fighter, Mortal Combat, Snow Bros, Mustapha oyun karakteri nedeniyle oyun severler arasında ‘Mustafa oyunu’ olarak bilinin Cadillac and Dinosaurs gibi oyunların oynandığın konsollar yer aldı. Nostalji bölümüne yetişkinlerin yanı sıra gençlerin de büyük ilgi göstermesi dikkat çekti.

Retro Games Satış Sorumlusu Ömer Eslemez, 1990’ların unutulmaz oyunlarını CNR Games Week’i ziyaret edenlerle buluşturduklarını söyledi. Eski oyunların paylaşımcılık özelliği bulunduğunu kaydeden Eslemez, “Bu oyunlar son dönemdeki oyunlarda olduğu gibi insanlara yenme ya da finali görme hırsı vermiyor. Eski oyunlar paylaşmayı öğretir. Örneğin jetonun biterse yanındakinden alırsın ya da iki kişi ile oyunu oynarsın. Bu oyunlarda birinci yok ve çok sayıda oyuncu var” dedi. 

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme