Güncel

MAKTEK İzmir Fuarı açıldı

5 Ekim 2017 Perşembe

Makina sektörünün Ege Bölgesi’ndeki en büyük buluşması MAKTEK İzmir Fuarı, bugün (4 Ekim 2017) Fuarİzmir’de kapılarını açtı.

 

TÜYAP tarafından, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğiyle düzenlenen fuar, makina sektörünün öncü firmalarını bir araya getiriyor. Ekonomi Bakanlığı’nın destekleri, 390 firma-firma temsilciliği ve 875 markanın katılımıyla Fuarİzmir’de gerçekleşen MAKTEK İzmir Fuarı’nın Ege bölgesine 250 milyon dolarlık iş hacmi yaratması bekleniyor.

 

Tüyap Fuar ve Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu’nun yanı sıra Makina İmalatçıları Birliği Başkanı Ahmet Özkayan’ın konuşması ile başlayan MAKTEK İzmir Fuarı açılış törenine T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar, TC. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt katıldı.

 

Konuşmasına fuarın Ege Bölgesi için taşıdığı öneme değinerek başlayan Tüyap Fuar ve Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü: “Türkiye’nin en önemli üreticileri ve dünya markaları bu fuarda bir araya geldi. İzmir’in fuarcılık alanında önemi her geçen gün artıyor. 2018 yılında İzmir, en çok fuar düzenlenen şehir haline gelmiş olacak. Bu yıl İzmir’de 30 civarında fuar düzenleniyor, önümüzdeki yıl bu sayının 42’yi bulmasını planlıyoruz. Tüyap olarak 2018 yılında İzmir’de 5 farklı konuda ihtisas fuarı düzenleyeceğiz, üç ayrı fuar ilavesi ise planlamamız içerisinde yer alıyor. Fuar alanımız Fuarİzmir, altyapı olarak katılımcı firmalarımızın bütün ihtiyaçlarına yanıt veren donanıma sahip ve fuar şehri İzmir’e yakışan modern bir tesis. Bu sayede çok büyük tonajlı makinaları sorunsuzca sergileyebiliyoruz. 390 firma ve firma temsilciliği ve 875 markanın katılımıyla açılan fuardaki hedefimiz; 40 ülkeden 35 bin ziyaretçi elde etmek. MAKTEK İzmir’in hayata geçmesinde bizlere destek olan Ekonomi Bakanlığımıza, çözüm ortaklarımız TİAD ve MİB’e, Ege Bölge Sanayi Odasına, İzmir Ticaret Odası’na ve İzfaş’a da bu vesileyle teşekkürlerimi sunmak isterim. İlk kez düzenlenmesine rağmen bizlere güvenerek fuarda katılımcı olarak yer alan firmalarımıza da ayrıca müteşekkiriz. MAKTEK İzmir’in başta İzmir ekonomisine sonrasında da ülke ekonomimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

MİB Makina İmalatçıları Birliği’nin Başkanı Ahmet Özkayan ise konuşmasında milli üretimin önemine değinerek; İzmir’in ihracatının yüzde 8,4’ünün makina ve teçhizat ürünlerinden oluştuğunu ve Türkiye’nin makina ihracatında dünyada 4. sırada yer aldığını belirtti. Özkayan sözlerine şöyle devam etti; “İzmir, firma sayısı ve ücretler açısından da imalat sanayii en büyük illerden biri. Bizler de MİB olarak Maktek İzmir’e Türkiye makina ihracatının yüzde 60’ını gerçekleştiren üye firmalarımız ile katılıyoruz. 2017’de takım tezgahları sektörüne baktığımızda imalat ve ihracatta 2016 yılı ile aynı performansı ve ithalatta da 2016 yılına göre yüzde 12 düşüş olacağını tahmin ediyoruz. Makina imalat sektöründe ise, imalatın yüzde 3 ve ihracatın yüzde 5 seviyelerinde artması, ithalatın ise yüzde 10 seviyesinde azalacağını ön görüyoruz”.

 

2012 yılından bu yana yapılan ve uluslararası arenada kendini kanıtlayan MAKTEK Fuarı’nın bu yıl ilk kez İzmir’de yapılmasıyla ilgili görüş bildiren Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu; “Üretimin olmazsa olmazı olan takım tezgahlarının gelişimi, diğer imalat sektörlerini de doğrudan etkiliyor. Sanayide imal edilen her ürün, ya bir takım tezgahı ya da yine bir takım tezgahı ile imal edilmiş bir makina ya da kalıp vasıtasıyla üretiliyor. Bu açıdan takım tezgahı satışlarındaki ivmeler, ülke ekonomisi hakkında çeşitli fikirler veriyor. Uzun zamandır İzmir’de nitelikli ve kapsamlı bir fuar organize etmek istiyorduk. TÜYAP ile konuştuk ve anlaştık. Bu fuar sadece İzmir için değil, çevre iller ve ülkeler için de büyük potansiyel taşıyor. İstanbul’daki fuara katılamayanlar bu fuara gelme şansını yakaladı. Fuarımızın ayrıcalıklı olma sebeplerinden biri de, bini aşkın meslek lisesi ve mühendislik öğrencilerini ağırlayacak olması.” dedi.

 

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme