Emlak

Konutta senetle satış dönemi

23 Haziran 2017 Cuma - Leyla İlhan-Dünya

Geçen yılın ilk çeyreğine göre konut satışları yüzde 7 artarak 325 bin seviyesine geldi.

Son 3 yıldan bu yana ortalama 1 milyon üzerinde konut satışı yapan gayrimenkul geliştiricileri 2016 yılında olduğu gibi 2017’de de büyümesini sürdürdü. Gayrimenkul sektörü 2016 yılı sonunda, toplam 1 milyon 341 bin 453 adet konut satışı ile 2015 rakamlarının aşmıştı. Konut satışları bu yılın ilk çeyreğinde artmaya devam etti. 2017’nin ilk üç ayında satışlar yüzde 7 artarak 325 bin konuta gelirken, yıl sonunda ise bu oranın 1.5 milyona çıkması, büyümenin ise yüzde 5-6 arasında olması bekleniyor.

Yabancı yatırımcının henüz istenilen seviyede gelmediği pazarda bu hareketliliği sağlayan ise Emlak Konut GYO ve GYODER’in başlattığı uzun vadeli ve düşük faizli kampanyalar ile devletin konut piyasasına yönelik olumlu yönde etki eden bazı düzenleme ve teşvikler de, alım satımlarda hareketliliğe yol açtı. Bilindiği gibi 2017 yılında nihai tüketiciye; ‘yabancıların konut edinmesi ve vatandaşlık hakkı verilmesine ilişkin düzenlemeler’, ‘150 metrekareden büyük konutların KDV oranlarının yüzde 8’e indirilmesi ile ilgili düzenlemenin 30 Eylül 2017’ye kadar uzatılması’, ‘Tapu harcının 30 Eylül 2017’ye kadar geçerli olmak üzere binde 20’den binde 15’e düşürülmesi’ gibi teşviklerin verilmesi, gayrimenkul sektörünün gelişimini hızlandıran yasal düzenlemeler oldu.

Fiyatlar da canlılığa işaret ediyor

GYODER’in verilerine göre konut satışları artarken Türkiye’de ortalama konut fiyatları da süreç içinde yükseldi. Ocak 2012 ile Ocak 2017 arasında fiyatlar reel olarak yüzde 43,09 oranında arttı. Yeni konut fiyat endeksinde de aynı dönemde yüzde 35,72’lik reel fiyat artışı sağlandı. Endekslerdeki bu artışın, sektörün canlılığını ve talebin sürekliliğin işareti olarak kabul ediliyor.

Sektörde satışlar artarken alıcıların konut edinme yöntemleri de sunulan imkanlara göre değişiklik gösteriyor. REIDIN’in verilerine göre 2016’nın ilk çeyreğinde konut kredisi faiz oranlarının düşük seviyede olması bu dönemde alınan konutların neredeyse yüzde 40’lık bölümünün banka kredisiyle (ipotekli) satılmasını sağlarken, senetli satışların oranı ise yüzde 30’lar seviyesinde kaldı. 2017’de ise geliştirici firmaların başlatılan kampanyalarla alıcılara kendi finansman modelleriyle faizsiz uzun vadeli seçenekler sunması senetle yapılan satışların mayısta 9 puan artarak yüzde 56 gibi yüksek bir rakama geldi. Senetli satışlar tarihi zirveyi ise yüzde 61’lik rakamla 2016’nın Kasım ayında yakalamıştı. Peşin parayla yapılan alımlar ise son 1.5 yılın en düşük seviyesine nisan ve mayıs ayında geldi.Mayıs ayında peşin alımlar yüzde 15 olarak gerçekleşti.

2025’e kadar konut talebi sürecek

Peki sektördeki büyüme nereye kadar sürecek? Yıllık ortalama 1 milyon adet konutun el değiştirdiği ve 650 bin adet yeni konut ihtiyacının devam ettiği Türkiye’de, köyden kente göç devam ediyor. Türkiye’de, kentleşme oranı yüzde 78 ve buna bağlı nüfus 60 milyon civarında. 2023 yılına kadar kente göçün devam etmesi ve kentleşme oranının yüzde 84’lerin üzerine çıkması bekleniyor. Buna göre kentleşen nüfusun 2023 yılında 71 milyon olması öngörülüyor. Bu göç kaynaklı kentleşme ve konut sahipliği oranının düşük olması nedeniyle 2025’e kadar göç alan şehirlerde konut talebinin devam etmesi bekleniyor.

Gayrimenkuldeki yükseliş heyecanlandırıyor

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin’de sektörün yükselişine dikkat çekiyor. Son yıllarda gayrimenkul sektörünün hızlı yükselişinin heyecanlandırdığını ve motivasyonu arttırdığını kaydeden Yetgin, sektörün önünü açacak sorunlara da işaret etti. GYODER olarak, gayrimenkul sektöründe sağlıklı büyüme için, ürün çeşitliliğini, özkaynağı güçlü ortaklıklar kurulması gerektiğini kaydeden Yetgin, “Türkiye gayrimenkul sektörü, son dönemdeki başarılı performansı, altyapısı, vergi oranları ve avantajlı konumu ile öne çıkıyor.

Türkiye bulunduğu coğrafya itibarıyla çevresindeki birçok ülkeden daha güvenilir, daha istikrarlı bir ülkedir. Özellikle İstanbul, marka şehir olarak dünyanın dört bir yanından yatırımcıların ilgisini çekiyor. İstanbul’un finansal bir merkez olması için yapılan çalışmaların daha da somutlaşması ve altyapı projeleri bu ilgiyi artırıyor. Bunu yatırımcı olarak Türkiye’ye çekmek istediğimiz hedef kitleye çok iyi anlatmamız gerekiyor” diye konuştu.

Arsa yatırımcısı korunmalı

Yabancı yatırımcılara yapılan satışların hem sektör hem ülke için önemli olduğunu aktaran Yetgin, “Gayrimenkulü, ülkemizin önemli bir ihracat kalemi olarak görmeliyiz. Yabancı bireysel ve kurumsal yatırımcının talep ve beklentilerini doğru okuyarak, bu beklentilere uygun farklı projeler üretmenin yanı sıra ürün çeşitliliğini de artırmalıyız. 1 milyon dolarlık konut alan yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı tanınması, sektörümüz adına önemli bir adım. Ancak bu oran, gelişmiş ülkelerde bizim sunduğumuz rakamın altında. Yabancı yatırımcının talebini artırmak için bu rakamın aşağı çekilmesi, hatta oranların bölge bölge değişmesi sektörümüze ivme kazandıracaktır. Vatandaşlık hakkının yanı sıra başka teşvikler de devreye girebilir.

Oturma izni detaylarının da tanımlanması ve sürelerin uzatılması gibi düzenlemeler, sektörün elini daha çok güçlendirecektir” dedi. Kesinleşmiş İmar Planlarının kazanılmış hak olarak kabul edilmesi gerektiğini aktaran Feyzullah Yetgin, halihazırdaki imar durumuna güvenerek arsa yatırımı yapan yatırımcıların, her an değiştirilebilecek bir imar durumu belirsizliğine maruz kalmaması gerektiğine dikkat çekti. Başta büyükşehirler olmak üzere, kentsel dönüşüm sürecini kapsamlı bir imar reformu ile planlaması gerektiğini de ifade eden Yetgin, “Şehirlerimizin geleceğini talep ve ihtiyaçları göre planlayıp geliştirmeli, değiştirmeli ve dönüştürmeliyiz” dedi.

Yeni finansal kaynakların yolu açılmalı

Yetgin, sermaye piyasasında sektör için yeni bir finansal kaynak olarak Gayrimenkul Sertifikası,- Gayrimenkul Yatırım Fonları ve Altyapı GYO’larını daha etkin bir şekilde değerlendirerek sektörün ihtiyaç duyduğu yabancı fonların Türkiye’ye gelmesinin yolunu açmasının sağlanabileceğini kaydetti. “Dolayısıyla yalnızca konut üretip satmak ile gayrimenkul sektörünü büyütmemiz mümkün değil” diyen Yetgin, “Gayrimenkulde çeşitlendirmeyi bir an önce hayata geçirmeliyiz. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden olan ülkemiz ekonomisinin uluslararası arenada varlığını daha çok hissettirmesinde, hep birlikte sorumluluk almalıyız” şeklinde konuştu.

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme