Eko Nabız
Ayfer ARSLAN

Hepimiz Robot Sofia'yız!

15 Mart 2019 Cuma
Ayfer ARSLAN

Sosyal medya ile acaba gerçekten sosyalleşiyor muyuz? Yoksa ruhsuz sadece bildirimleri takip eden robotlara mı dönüşüyoruz?

Hani ne zaman dostlar, arkadaşlar bir araya gelip muhabbet açılsa, hep aynı şeyi konuşuruz. Hele biraz da orta yaş grubundaysanız, “Nerede o eski günler, kimse artık sabah iş yerinde birbirine günaydın bile demiyor. Aynı apartmanda kimse kimseyi tanımıyor” gibi yakınmalar hiç bitmez!

Zaman zaman düşünürüm, biz ne ara bu hale geldik, nasıl bu kadar ruhsuz ve duyarsız bir toplum olduk. Elbette tek bir nedeni yok, bütün bu yaşadıklarımızın. Sosyologlar daha derinlemesine analiz yapar kuşkusuz ama acaba günümüzde internetin gelişmesiyle hepimizin lütuf olarak kabul ettiği ve giderek kullanımı yaygınlaşan sosyal medya mı bize bu hale getirdi?

Artık çoğumuz yüz yüze söylemeye tenezzül etmediğimiz veya çekindiğimiz “Günaydın” kelimesini bile instagram’dan çektiğimiz videolar ile sosyal medyadan söylemeyi tercih ediyoruz. Hafta sonu gezmelerimiz, çıktığımız yurt içi veya yurt dışı seyahatler, mekan keşiflerimiz kendimiz için değil, sanki  ‘İşte ben ne kadar çok sosyalim, ne kadar çok geziyorum. Ay ben ne kadar trendleri takip ediyorum’ egomuzu tatmin etmek için değil mi?  Çünkü hepimizde içgüdüsel olarak bir beğenilme tutkusu var, aldığımız like’lar adeta gururumuzu okşuyor!  Çoğu zaman arkadaş veya akraba buluşmalarımızda bile gözümüz sürekli cep telefonumuzda, bildirimleri takip etmekten karşımızdakinin halini, hatırını sormayı unutuyoruz. Sanki hepimiz sanal bir  dünyanın esiri haline gelmişiz, gerçek dünyadan ve yüz yüze iletişimden kopuk bir şekilde yaşıyoruz. Sosyal medyada olmayanları ise adeta ‘Ne kadar eski kafalı, demode’ diye aşağılıyoruz.

Artık ne ellerimiz, ne sesimiz, ne de yüzümüz birbirine dokunuyor! Birbirimize dokunmak yerine akıllı telefonumuzun tuşlarına dokunmayı tercih ediyoruz! Çoğu zaman aynı ofis içerisinde bile selamlaşmak yerine what’s up gruplarımızdan ‘günaydın, iyi akşamlar’ demek için yarışıyoruz… Doğum günlerinde veya diğer özel günlerde  telefonla aramak yerine Facebook’tan süslü püslü laflar ile kutlamak ve mesajlarımızı iletmek moda!

Kısacası; teknolojinin gelişimine bağlı olarak internet ve akıllı cihaz kullanımının yaygınlaşması sonucu iletişim hızlandı ve kolaylaştı ama bizden götürdüklerini gözardı ediyoruz. Belki farkında değiliz ama ruhumuzu, duygularımızı kaybediyoruz... Kızgınlığımızı, mutluluğumuzu veya üzüntümüzü mesajlarımızın sonuna eklediğimiz emojiler ile ifade ediyoruz.

Sosyal medyadan gelen komutlar ile ilişkilerini yöneten ve adeta robotlaşan insanlara dönüşüyoruz yavaş yavaş…Hepimiz Robot Sofia'yız!

En Çok Okunanlar

   Finans Caddesi - Kayıt Ol

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

   Kullanıcı Adınız

   Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
   3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

   E-Posta Adresiniz

   Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

   Şifreniz

   6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
   Finans Caddesi - Giriş Yap

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

   E-Posta Adresiniz

   Şifreniz

   Finans Caddesi - Bilgilendirme