Eko Nabız
Ayfer ARSLAN

Döviz hesaplarında çözülme yok

27 Ocak 2017 Cuma
Ayfer ARSLAN

Dolarda geçen yıldan bu yana devam eden tırmanış dövize yatırım eğilimini artırdı. TL seferberliğine rağmen bankalardaki döviz hesaplarında kayda değer bir azalma yok

Geçmişte yaşanan peş peşe ekonomik krizler ve gelecek kaygısından dolayı Türk insanı eline ne zaman para geçse dövize yatırım yapmaktan vazgeçmiyor. Özellikle doların geçen yıldan bu yana hareketlenmesiyle bu eğilim daha da arttı.

Bankacılık sektöründeki toplam mevduatlara baktığımız zaman da bu trendi rahatça görebiliyoruz. Her ne kadar ağırlık TL mevduatta olsa da, yabancı para cinsinden mevduatın (YP) toplam içerisindeki payı hiç de küçümsenecek gibi değil. Merkez Bankası verilerine göre 20 Ocak 2017 tarihi itibariyle katılım bankaları dahil bankacılık sistemindeki toplam mevduat 1 trilyon 440 milyar 285 milyon lira civarında. Bunun yüzde 58’i TL, yüzde 42’si ise YP mevduattan oluşuyor.

Hatırlarsanız başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere AKP hükümeti geçen yılın sonuna doğru 3.5 lirayı deviren dolar kuru karşısında TL seferberliği başlatmıştı. Hatta bazı şirketler de dövizden TL’ye geçtiğini duyurarak bu çağrıya destek oldu.

DÖVİZ HESAPLARI YÜZDE 0.8 AZALDI

Peki bu kampanyalar sonucu acaba döviz hesapları ne kadar çözüldü? Yastık altında olan ve TL’ye çevrilen dövizin miktarını tahmin etmek zor ama sisteme kayıtlı YP mevduatlara bakarsak çok fazla bir oynama yok. YP mevduatları geçen yılın aynı dönemine göre TL cinsinden yüzde 23.5 artarken, dolar cinsinden yüzde 0.8 azalmış. Bu da yabancı para mevduatında yaklaşık 1.4 milyar dolarlık bir azalmaya işaret ediyor. Son bir aylık gelişime bakarsak yine çok küçük bir gerileme sözkonusu. 30 Aralık 2016 tarihinde 173 milyar 260 milyon dolar olan YP mevduat şu anda 173 milyar 331 milyon dolar civarında.

Bundan sonra ne olur diye tahminde bulunmak gerekirse; malum önümüzde bir referandum süreci ve Anayasa değişikliği var. Dolayısıyla gündem yoğun ve yeni siyasi tartışmalara gebe. Yurt dışında ise ABD yeni Başkanı Trump’ın yeni dönemde izleyeceği ekonomi politikaları merakla bekleniyor. Fed de faiz artırımlarına devam edecek. Dolayısıyla 2017 yılında da doların güçlü seyrini devam ettireceği tahmin ediliyor.

Her ne kadar Türk Lirası’na yatırım teşvik edilse de tabii bir de hayatın gerçekleri ve yatırımcı psikolojisi diye bir şey var… Yurt içi ve yurt dışında bu kadar belirsizliklerin ve dalgalanmaların olduğu bir ortamda tasarruf yapmayı başarabilenler güvenli limanları tercih etmeye devam edecek.

 

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme