Beyaz Eşya - Elektronik

Arçelik'ten tasarruf hamlesi

11 Ocak 2017 Çarşamba

Arçelik Genel Müdürü Bulgurlu, 2016 yılında 7 milyon hanenin elektrik tüketimi kadar enerji tasarrufu sağladıklarını söyledi.

Arçelik A.Ş., ilk yıldan beri katıldığı Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na tam destek veriyor. Arçelik A.Ş. bu sene 11-12 Ocak tarihlerinde İstanbul WOW Convention Center'da gerçekleştirilecek olan fuara en yeni ve yüksek enerji verimli ürünleriyle katılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu Arçelik’in 1999 yılında Türkiye’nin ilk A enerji sınıfı buzdolabını, 2004 yılında Avrupa’nın en verimli buzdolabını, 2005 yılında Türkiye’nin ilk A enerji sınıfı klimasını, 2011 yılında A+++ enerji seviyesinden %10 daha verimli ilk bulaşık makinesini ve Türkiye’de üretilen ilk A+++ enerji sınıfı klima ve derin dondurucuyu tasarladığını hatırlattı.

Bulgurlu, Arçelik’in enerji verimliliği çalışmalarıyla 24 MW gücünde bir güneş santralinin sağladığı 37 milyon kwh eşdeğeri tasarruf elde ettiğinin altını çizerek şöyle konuştu:

“2016 yılında, enerji verimliliği faaliyetlerimiz kapsamında 265 enerji verimliliği projesi gerçekleştirdik. Devreye aldığımız çeşitli projelerle yıllık 133.217 GJ enerji tasarrufu ve 11.594 ton CO2e emisyon azalımı sağlıyoruz. Ortaya çıkan tasarruf miktarı 12 bin 500 hanenin 1 yıllık toplam elektrik tüketimine karşılık gelmektedir. 2012 yılında ilk defa hayata geçirdiğimiz yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmiş elektrik temini uygulamamız devam ediyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmiş elektrik temin oranımız 2016 yılında %80’i aştı. Su verimliliğine yönelik faaliyetlerimiz kapsamında ise, 2011-2015 yılları arasında Arçelik işletmelerinde tasarruf edilen, geri dönüştürülen, geri kazanılan ve yeniden kullanılan su miktarı yaklaşık 870.000 m3 oldu. Bu miktar yaklaşık 1.100.000 hanenin günlük su tüketimine eşdeğerdir.”

GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ KURAN İLK ŞİRKET

Enerji verimliliğinin Türkiye’de hem rekabeti artıracak hem de ekonominin uzun vadeli sürdürülebilir büyümesine öncülük edecek öncelikli konulardan biri olduğuna değinen Hakan Bulgurlu, “Kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve tüm paydaşlar olarak bu konuda sorumluluk üstlenmeli, enerji verimliliğini bir yaşam biçimi ve kültürü haline getirmeliyiz. Arçelik olarak bu konuda öncü çalışmalara devam edeceğiz. Türkiye’de beyaz eşya sektöründe kendi geri dönüşüm tesislerini kuran ilk ve tek şirketiz. Bolu ve Eskişehir’de faaliyet gösteren geri dönüşüm tesislerimizde, piyasadan topladığımız enerji ve su verimsiz ürünlerin geri dönüştürülmesiyle, 2016 yılında ülke ekonomisinde 52,3 GWh, 7 milyon hanenin günlük elektrik tüketimi kadar tasarruf sağladık. Yaklaşık 26.000 ton karbondioksit salınımını engelledik” diye konuştu.

 

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme