Bankacılık

Küresel iyimserlik sürüyor

25 Mart 2020 Çarşamba

ÜNLÜ & Co'mment: “Fed’in sınırsız tahvil alımına olanak sağlayan adımlarının ardından küresel piyasalardaki satış baskısı yerini pozitif bir görünüme bırakırken varlık fiyatlarının iyimserliğini yeni güne başlarken de koruduğunu görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

Fed’in sınırsız tahvil alımına olanak sağlayan adımlarının ardından küresel piyasalardaki satış baskısı yerini pozitif bir görünüme bırakırken varlık fiyatlarının iyimserliğini yeni güne başlarken de koruduğunu görüyoruz. Kaldı ki, ABD’de ekonomiye destek paketinin Senato’da gerekli onayı almaya yaklaştığına yönelik haber akışı da risk iştahını destekler nitelikte. Söz konusu oylamanın bugün gerçekleştirilme ihtimali yüksek. Bu noktada, ABD borsalarındaki son derece güçlü kapanışların ardından değer kazanımları Asya piyasalarında sürüyor. Bu durum açılış itibariyle yurtiçinde de bir kez daha pozitif bir tablo görebileceğimize işaret ediyor.

Ancak korona virüsüne ilişkin endişelerin tam olarak ortadan kalktığını söylemek zor. Öyle ki dünya genelinde vaka sayısının artış göstermeye devam etmesi ve öncü PMI rakamlarının da işaret ettiği gibi ekonomik aktivite üzerindeki baskının sürmesi piyasaların hâlâ kırılgan bir zemin üzerinde hareket ettiğini gösteriyor. Dolayısıyla özellikle virüsün zirve noktasına yaklaştığına yönelik bir algı oluşması durumunda bunun çok daha güçlü bir pozitif etki yaratabileceğini düşünüyoruz.

BEKLENTİLERİMİZ

Destek bölgesini aşan Borsa İstanbul momentum kazanıyor. Fed’in ekonomiyi desteklemek için aldığı önlemlerin ardından küresel risk iştahının pozitife dönmesi Borsa İstanbul’un hafta başındaki kayıplarını hızlı bir şekilde geri almasını sağladı. Teknik açıdan bakıldığında ise endeksin bir kez daha son sekiz yılın trend desteği olan 87 bin seviyesinin üzerinde kapanış yapmış olmasını oldukça pozitif buluyoruz. Ayrıca RSI’ın da iki aydır aşağı yönlü olan trendini kırmayı başarması pozitif bir detay olarak öne çıkıyor. Bu da yukarı yönlü eğilimin kısa vadede momentum kazanabileceğine işaret ediyor. Mevcut seviyelerin korunması durumunda endeksin 90 bin seviyesini tabana dönüştürmeyi hedefleyeceğini düşünüyoruz.

En Çok Okunanlar

   Finans Caddesi - Kayıt Ol

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

   Kullanıcı Adınız

   Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
   3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

   E-Posta Adresiniz

   Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

   Şifreniz

   6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
   Finans Caddesi - Giriş Yap

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

   E-Posta Adresiniz

   Şifreniz

   Finans Caddesi - Bilgilendirme