Bankacılık

İhracatta Orta ve Kuzey Afrika fırsatları

25 Şubat 2020 Salı

Odeabank, Dış Ticaret Buluşmalarının ikincisini Adana’da düzenledi. Bölgedeki ihracatçı firmaların katılımıyla düzenlenen toplantıda, dış ticaretin finansmanı ve riskleri konuşuldu.

ODEABANK, Türkiye’nin ihracatının finansmanı ve riskleri konusunun tartışıldığı “Odeabank Dış Ticaret Buluşması” toplantılarının ikincisi, Sheraton Grand Adana Oteli’nde düzenlendi.

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü’nün açılış konuşmasını yaptığı toplantıda yeni pazarlara ihracat fırsatları ve finansmanı masaya yatırıldı. Odeabank Dış Ticaret Buluşması’nda, Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç, dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, yurt dışında ve yurt içinde yaşanan gelişmelerin, ihracat yapan firmalara finansal desteği daha da önemli hale geldiğine işaret etti: “Bugünkü toplantımızda bulunan firmalar Adana, Mersin, İskenderun, Çukurova bölgesi ihracatının yüzde 45’ini ve bölge ithalatının yüzde 51’ini gerçekleştiriyor. Odeabank olarak nakit yönetimi, dış ticaret ve ödeme sistemlerinde yarattığımız hızlı çözümlerle iddialıyız. Ülkemiz dış ticareti içerisinde önemli paya sahip olan Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi, Odeabank stratejik dış ticaret genişleme hedefleri içerisinde önemli bir yer alıyor. Bu da bizi yerel rekabetten ayıran en büyük faktörlerden biri. Bu bölge ile yapılan ticarette, bölge firmalarını ve çalışma tarzlarını bilen bir banka ile çalışmak Odeabank müşterileri için birçok avantajı beraberinde getiriyor. . Afrika’da ve Asya’ya kadar her geçen gün genişleyen güçlü bir muhabir banka ağımız bulunuyor. Toplam 30 ülkede 100 banka ile aktif iş işbirliği içindeyiz. Türkiye ihracatının yüzde 80’ini kapsayan şube ağımızla ve şubelerimizdeki deneyimli dış ticaret bölge temsilcilerimizle operasyonel anlamda geniş konfor alanları yaratmayı ve sunmayı hedefliyoruz. Son bir yılda aracılık ettiğimiz ihracat hacmini hemen hemen ikiye katladık. Hedefimiz her yıl bu rakamı aynı şekilde arttırarak devam etmek. İthalatta da özellikle uygun kur ve finansman olanakları ile sizlere destek olmak istiyoruz.”

Türk ihracatçısı için yeni fırsatlar

Toplantı kapsamında düzenlenen panelde Odeabank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Avcı ve Odeabank Hazine Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Emir Alpay ‘Türkiye’de ticaretin finansmanı’ hakkında konuştu. Odeabank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Avcı, Türk ihracatçısı için her geçen gün önemi artan Orta Doğu, Kuzey ve Orta Afrika gibi pazarlarda ilk akla gelen banka olmayı hedeflediklerini belirtti.

“Dış ticarette riskten korunma” konu başlığı ile panelde konuşmacı olarak yer alan Marsh Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Hakan Sezik katılımcılara, dış ticarette tehditler ve fırsatlarla ilgili bilgi verdi. Alacak sigortasının, son yıllarda özellikle Türk ihracat firmaları arasında hızlı gelişen bir ürün olduğuna dikkat çeken Sezik, “Mevcut dış ticaret stratejimiz ile odaklanılacak ülkelerin çeşitlilik kazanması, alacak sigortası için de bir fırsat teşkil ediyor. Alacak sigortasının Türk ihracatçılarının ihracat riskini doğru bir yapıyla teminat altına alması sebebiyle alacak sigortası son dönemde ihracatçılar arasında daha fazla tercih edilen bir enstrüman olmaya başladı. Alacak sigortasının bu yükselen trendini önümüzdeki dönemde de koruyacağını düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’nin ihracat potansiyelinin masaya yatırıldığı toplantıda konuşan ekonomist Gizem Öztok Altınsaç, dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

En Çok Okunanlar

   Finans Caddesi - Kayıt Ol

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

   Kullanıcı Adınız

   Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
   3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

   E-Posta Adresiniz

   Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

   Şifreniz

   6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
   Finans Caddesi - Giriş Yap

   Sosyal ağlara üye misiniz?

   Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

   Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

   E-Posta Adresiniz

   Şifreniz

   Finans Caddesi - Bilgilendirme