Bankacılık

VakıfBank ilk çeyrekte 1 milyar TL kar etti

22 Mayıs 2018 Salı

VakıfBank’ın aktif büyüklüğü yıllık yüzde 28 artışla 282 milyar TL’ye yaklaştı.

 

 

VakıfBank’ın nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığı ile milli ekonomiye sağladığı destek ise 250 milyar TL’ye ulaştı. VakıfBank’ın yılın ilk çeyreğinde elde ettiği kredi büyüme oranı büyük bankalar arasındaki en yüksek büyüme olarak öne çıktı.

 

957 şubesi ile ülkemizin her bir köşesinde faaliyet gösteren, her geçen gün güçlenen dijital bankacılık kanalları ile toplumun tüm kesimlerinin yanındaki güç olmaya devam eden VakıfBank’ın toplam mevduatı yıllık yüzde 25 büyüme ile 162 milyar TL’ye ulaştı.

 

Özcan: “2018 yılının ilk çeyreğinde de ülke ekonomisine en çok katkı sağlayan bankaların başında geldik”

 

VakıfBank, konsolide olmayan finansal sonuçlara göre, 2018 yılının ilk çeyreğinde ulaştığı 1,3 milyar TL brüt karından 248 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 1 milyar 51 milyon TL net kar elde etti. Yılın ilk çeyrek finansal sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunan VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, “Küresel piyasalardaki zorlu koşullara rağmen, sürdürülebilir şekilde büyümeye ve milli ekonomiye destek olmaya devam ettik. Nakdi kredilerimiz bu çeyrek yüzde 6,8 oranında artarak 195 milyar TL seviyesini, gayri nakdi kredilerimiz ise yüzde 8,8 büyüyerek 55 milyar TL seviyesini aştı. Nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığı ile milli ekonomiye sağladığımız destek 250 milyar TL’ye ulaştı. Böylelikle yılın ilk çeyreğinde gerek kamu gerek özel tüm büyük bankalar içinde en yüksek kredi büyümesine imza attık. Bu büyüme oranları, 2017 yılında olduğu gibi, 2018 yılının ilk çeyreğinde de elimizi taşın altına koymaktan çekinmediğimizi ve ülke ekonomisine en çok katkı yapan bankaların başında geldiğimizi net bir şekilde göstermektedir” dedi.

“Tüm temel bilanço kalemlerinde pazar payı kazanımı devam etti”

Bu durumun doğal sonucu olarak hemen her alanda pazar payı kazanmaya devam ettiklerini belirten Özcan, “Güçlü sermaye yapısı, yüksek likidite ve iyi yönetilen aktif/pasif dengesi ile ülkemizin yanındaki güç olan VakıfBank’ın etkinliği her geçen gün artarak güçleniyor. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 8,4 olan toplam kredilerdeki pazar payımız yüzde 8,9 seviyesine, TL kredilerdeki pazar payımız yüzde 8,6 seviyesinden yüzde 9,4 seviyesine, toplam mevduattaki pazar payımız yüzde 8,6 seviyesinden yüzde 9,1 seviyesine, TL mevduattaki pazar payımız ise yüzde 10,5 seviyesinden yüzde 11 seviyesine yükseldi. Müşteri odaklı hizmet anlayışımız gereği özellikle dijital bankacılığa yaptığımız yatırımlar ile tüm bireysel, KOBİ, ticari ve kurumsal müşterilerimize sunduğumuz hizmetin kalite ve hızını artırmaya devam edeceğiz” dedi.

“Yılın ilk çeyreğinde yurtdışından ülkemize getirdiğimiz kaynak tutarı 1,8 milyar dolar oldu”

Yurtdışı borçlanma tarafında Türkiye’ye uygun maliyet ve uzun vadeli kaynak getirmeye devam ettiklerini belirten Özcan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ocak ayında orta vadeli tahvil ihraç programımız (GMTN) kapsamında 5 yıl vadeli, 650 milyon ABD doları tutarında eurobond ihracını gerçekleştirdik. Şubat ayında ipotek teminatlı menkul kıymet (İTMK- covered bond) programı kapsamında 5 yıl vadeli, 1 milyar TL’lik yeni bir ihraç gerçekleştirdik. Böylelikle yılın ilk çeyreğinde yurtdışından ülkemize getirdiğimiz kaynak tutarı 1,8 milyar doları buldu. Bunun üzerine ayrıca Nisan ayında 1,3 milyar dolar büyüklüğüyle banka tarihinin en büyük sendikasyon kredisi işlemini gerçekleştirdik. Mayıs ayı başındaki 380 milyon dolarlık seküritizasyon ihracı ile uzun vadeli taze kaynak sağladık. Son dönemde küresel piyasalardaki özellikle gelişmekte olan ülkelere yönelik artan zorlayıcı koşullara rağmen, farklı yapılar ile ülkemize uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak getirmeye ve reel ekonomimizin ‘yanındaki güç’ olmaya devam edeceğiz.”

 

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme