BES

3. etap BES'leniyor

18 Temmuz 2017 Salı - cumhuriyet.com.tr

Temmuz başından itibaren 1.5 milyon kişi daha sisteme katılacak

Yılbaşından itibaren uygulamaya başlanan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılım bu ayki etapla devam ediyor. Kademeli olarak uygulanan en ilk başkta 1000 ve üzeri çalışanı olan işyerlerinin otomatik katıldığı sisteme daha sonra kamu çalışanları ardında da daha az sayıda çalışanlar katılıyor.

Temmuz başı itibarıyla da otomatik BES’te 3. etap başladı. Ağırlıklı tekstil, hazır giyim, taşımacılık, eğitim, inşaat, sağlık, gıda, imalat sektörlerinde faaliyet gösteren ve 100- 250 çalışanı olan, toplam 11 bin 780 şirkette, 45 yaş altı çalışan 1.5 milyon kişi; ağustos ayının ilk haftasında maaşlarından kesinti yapılarak, otomatik BES’e dahil ediliyor.

Bu ay katılacaklardan her ay maaştan, prime esas kazancın yüzde 3 oranında kesinti yapılacak. İşveren, çalışanı sisteme zorunlu sokacak ancak çıkış serbest olacak. İlk 2 ay içinde çıkıldığında maaştan yapılan kesintinin tamamı iade edilecek.

İki aydan sonra da istenildiği zaman çıkış yapılabilecek. Devlet çalışanın maaşından yapılacak kesintiye her ay yüzde 25 katkı yapacak. Sistemde kalınması halinde ekimde devlet 1.000 lira ek katkı daha yapacak. En az 10 yıl sistemde kalıp, 56 yaşında emekli olanlar birikimlerini toplu para şeklinde almayıp da yıllık gelir sigortasına yatırırlarsa; devlet, toplam birikimin yüzde 5’i kadar daha katkı yapacak.

Otomatik katılıma girenlerin yüzde 70’inin maaşlarında 50-100 lira arasında, yüzde 16’sının maaşından 100-300 lira, çalışanların yüzde 2.4’ünden 300-400 lira arası kesinti yapıldı. Yüzde 0,1’inden de 400, yüzde 11’inden de 53 lira kesildi.

Finans Caddesi - Kayıt Ol

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Yeni bir Finans Caddesi kullanıcı hesabı oluştur :

Kullanıcı Adınız

Kullanıcı adınız haber yorumlarında ve site içi diğer uygulamalarda görüntülenen isminizdir.
3-12 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.

E-Posta Adresiniz

Lütfen dikkatli yazınız. Girdiğiniz adrese hesap doğrulama e-postası gönderilecektir.

Şifreniz

6-10 karakterden oluşmalı ve boşluk içermemelidir.
Finans Caddesi - Giriş Yap

Sosyal ağlara üye misiniz?

Finans Caddesi'ne Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz :

Finans Caddesi hesabınızla giriş yapın :

E-Posta Adresiniz

Şifreniz

Finans Caddesi - Bilgilendirme